Μεταπτυχιακο εξ αποστασεως στη

τολογια

Χειμερινό εξάμηνο 2021-2022

Περιγραφή Προγράμματος

O κύριος στόχος του προγράμματος είναι να παράσχει στους σπουδαστές ένα ισχυρό υπόβαθρο σε σύγχρονα εγκληματολογικά ζητήματα και έρευνες, και να τους δώσει την ευκαιρία να κατανοήσουν καλύτερα τις σύγχρονες τάσεις και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του εγκλήματος, τις αιτίες του, καθώς και πιθανούς τρόπους αντιμετώπισής του. Το πρόγραμμα θα προσφέρει στους σπουδαστές τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες που χρειάζονται τόσο για την ερευνητική συνεισφορά τους στον τομέα της εγκληματολογίας όσο και για τη συνέχιση της σταδιοδρομίας τους σε τομείς που άπτονται του αντικειμένου.

Το πρόγραμμα αφορά:

Στοιχεία Προγράμματος

Εγκληματολογία (MSc, 1.5 έτος ή 3 Εξάμηνα) – στην Ελληνική

Διάρκεια σπουδών

Τίτλος σπουδών

Επίπεδο τίτλου σπουδών

Γλώσσα διδασκαλίας

Μέθοδος φοίτησης

Ελάχιστες Ευρωπαϊκές Πιστωτικές Μονάδες (ECTS)

1.5 έτος

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στην Εγκληματολογία

Μεταπτυχιακό (2ος Κύκλος Σπουδών)

Ελληνική

Πλήρης ή Μερική Φοίτηση

Προοπτικές Σταδιοδρομίας

Οι απόφοιτοι του προγράμματος θα έχουν την ευκαιρία να συνεχίσουν τη σταδιοδρομία τους σε διάφορους τομείς, όπως:

Κριτήρια Εισδοχής

Ελάχιστη προϋπόθεση για εισδοχή στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών αποτελεί η κατοχή πτυχίου (Bachelor’s Degree), από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο ή άλλο αναγνωρισμένο ισοδύναμο προσόν.

Επιπρόσθετα, οι υποψήφιοι φοιτητές θα πρέπει να πληρούν και τα ακόλουθα κριτήρια εισδοχής:

Επαρκής Γνώση Αγγλικής Γλώσσας

Οι φοιτητές πληρούν τις απαιτήσεις για την αγγλική γλώσσα, εάν η γλώσσα διδασκαλίας του πρώτου τους πτυχίου ήταν η αγγλική. Σε άλλη περίπτωση, θα πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό TOEFL με ελάχιστο βαθμό 550 paper-based ή 213 για εξέταση computer-based, ή Internet-based TOEFL (iBT) με βαθμολογία τουλάχιστον 79-80 ή GCSE “O” Level με ελάχιστο βαθμό “C” ή IELTS με βαθμολογία 6.5 ή επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις αγγλικής γλώσσας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, επίπεδο ENGL-100. Το Πανεπιστήμιο προσφέρει μαθήματα Αγγλικών όλων των επιπέδων, βοηθώντας τους φοιτητές να φτάσουν στο επίπεδο που απαιτείται για εισδοχή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Τι θα πετύχεις

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος οι σπουδαστές αναμένεται να είναι σε θέση να:

Εξασφάλισε 1 από τις 100 υποτροφίες με όφελος έως

Γνώρισε αλλα 30+ Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως UNIC…

Απόκτησε μεταπτυχιακό στην

ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Συμπλήρωσε τα στοιχεία σου και ενημερώσου το πρόγραμμα σπουδών

και τις υποτροφίες.