ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ Μεταπτυχιακό εξ Αποστάσεως

Εξασφαλισε υποτροφια εως 20%

Διασφάλισε απασχόληση στο Δημόσιο - Ιδιωτικό Tομέα, & ΜΚΟ!

Κοινό Μεταπτυχιακό Πανεπιστημίου Λευκωσίας και Πανεπιστημίου Πατρών

+20 μόρια στον ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών

Δυνατοτητα αμειβομενης Πρακτικης ασκησης

ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΔΟΑΤΑΠ - ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ

Περιγραφη Προγραμματος

Σκοπός του Κοινού Μεταπτυχιακού Προγράμματος είναι να προετοιμάσει τους/τις φοιτητές/τριες με τις κατάλληλες ακαδημαϊκές γνώσεις και επαγγελματικές δεξιότητες ώστε να εργαστούν σε πολλαπλά πεδία εφαρμογής της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Διαμεσολάβησης (όπως [διαπολιτισμικές]εκπαιδευτικές μονάδες, οργανισμοί, φορείς μεταναστευτικής πολιτικής, μη κυβερνητικές οργανώσεις, κρατική και τοπική [αυτό]διοίκηση) με απώτερο στόχο την κοινωνική συνοχή και συμπερίληψη. Το πρόγραμμα προάγει τον σεβασμό στον πλουραλισμό και τη διαφορετικότητα, τη διαπολιτισμική επίγνωση και ικανότητα, τη διαπολιτισμική επικοινωνία, το διάλογο και τη διαμεσολάβηση, τη συνεργατική διαπολιτισμική μάθηση, καθώς και δεξιότητες διαφοροποιημένης διδασκαλίας/σχεδιασμού δια της:

• (α) παρακολούθησης σχετικών μαθημάτων και
  • (β) μελέτης σχετικής βιβλιογραφίας (Ελληνικής και ξενόγλωσσης).

Επιπλέον, το πρόγραμμα στοχεύει στην καλλιέργεια ερευνητικών δεξιοτήτων μέσα από:

• την παρακολούθηση ειδικών μαθημάτων ποσοτικής/ποιοτικής έρευνας,
  • την ανάληψη ερευνών μικρής κλίμακας στο πλαίσιο των διαφόρων μαθημάτων ή/και την εκπόνηση Μεταπτυχιακής Διατριβής, και
  • την Πρακτική Άσκηση των φοιτητών.

Για την απόκτηση του Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Master) είναι υποχρεωτική η επιτυχής συμπλήρωση 120 ECTS, η παρακολούθηση δηλαδή 9 εξαμηνιαίων μαθημάτων (90 ECTS) ή 6 εξαμηνιαίων μαθημάτων (60 ECTS) και Μεταπτυχιακής Διατριβής (30 ECTS), καθώς επίσης και η επιτυχής ολοκλήρωση της Πρακτικής Άσκησης (30 ECTS).

Μεταπτυχιακο εξ αποστασεως στη Διαπολιτισμικη Εκπαιδευση & Διαμεσολαβηση σε συνεργασια με το Πανεπιστημιο Πατρων

Υποτροφια εως

Επαγγελματικη Σταδιοδρομια

Το περιεχόμενο και η Πρακτική Άσκηση του Κοινού Μεταπτυχιακού Προγράμματος συμβάλλουν, έτσι ώστε να διαμορφωθούν επιστήμονες-ερευνητές (δράσης) και διαμεσολαβητές, με αναστοχαστική διάθεση και ικανότητα να παραγάγουν νέα διαπολιτισμική γνώση διαμορφώνοντας μια συμπεριληπτική κοινωνία.

Οι απόφοιτοι του προγράμματος μπορούν να έχουν προοπτικές απασχόλησης:

• Ως εκπαιδευτικοί στο τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα λαμβάνοντας εξειδικευμένη γνώση στην διαπολιτισμική εκπαίδευση, την διαφοροποιημένη διδασκαλία και τη σχολική διαμεσολάβηση. Συγκεκριμένα, οι απόφοιτοι λαμβάνουν την προβλεπόμενη μέσω ΑΣΕΠ μοριοδότηση στους πίνακες διορισμών μονίμων και αναπληρωτών, αλλά και για τις κρίσεις στελεχών, κτλ..
  • Ως διαμεσολαβητές σε φορείς που ασχολούνται με ζητήματα ένταξης ευάλωτων κοινωνικών ομάδων (μετανάστες, πρόσφυγες, αιτούντες άσυλο, ομάδες με διαφορετικές πολιτισμικές αντιλήψεις και πρακτικές, κτλ.). Οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα ένταξης σε εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ για τους Διαπολιτισμικούς Μεσολαβητές προχωρημένου επιπέδου Α’ (2η διαδρομή).
  • Ως επαγγελματίες γνώσης και στελέχη εκπαίδευσης στο ευρύτερο πεδίο εφαρμογής της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Διαμεσολάβησης σε τοπικό και διεθνές επίπεδο.

Κοινό Μεταπτυχιακό Πανεπιστημίων Λευκωσίας και Πατρών στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση & Διαμεσολάβηση