Μεταπτυχιακο εξ αποστασεως στην

Εαρινό εξάμηνο 2021-2022

Το μεταπτυχιακό είναι αναγνωρισμένο  από το ΔΟΑΤΑΠ

Σκοπός του προγράμματος

Ο γενικός στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη επιστημονικής γνώσης στη θεωρία και στην εφαρμογή των ψυχολογικών και κοινωνικών διαδικασιών που διέπουν τη διδασκαλία και τη μάθηση.

Η Εκπαιδευτική Ψυχολογία απευθύνεται ιδιαίτερα σε άτομα που εργάζονται ή ενδιαφέρονται να εργαστούν ως εκπαιδευτικοί στην Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
Κεντρικός στόχος αυτής της κατεύθυνσης είναι να εμπλουτίσει τις γνώσεις των φοιτητών σχετικά με τους τρόπους που η ανάπτυξη του ατόμου και οι ατομικές διαφορές επηρεάζουν τη μάθηση καθώς και τις συνέπειες που δύναται να έχουν αυτές οι παράμετροι στη διδασκαλία.
Άλλος επί μέρους στόχος είναι να αναπτύξει κριτική την σκέψη στην αξιολόγηση των διαφόρων μεθόδων διδασκαλίας και αξιολόγησης της μάθησης.
Τέλος, το πρόγραμμα έχει στόχο να εκπαιδεύσει τους φοιτητές στη χρήση μεθοδολογικών και στατιστικών εργαλείων για τη διερεύνηση σύγχρονων θεμάτων εκπαιδευτικής ψυχολογίας.

Το πρόγραμμα αφορά:

Απόκτησε μεταπτυχιακό στη

Μαθησιακά Αποτελέσματα του Προγράμματος

Με τη συμπλήρωση του προγράμματος οι φοιτητές θα μπορούν να:

Κριτήρια Εισδοχής

Τα απαραίτητα έντυπα πρέπει να υποβληθούν τουλάχιστον δυο μήνες πριν από την έναρξη του εξαμήνου εισδοχής.
Οι υποψήφιοι αναμένονται να κατέχουν πτυχίο στη Ψυχολογία ή στην Εκπαίδευση ή σε άλλο συγγενικό κλάδο. Η καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας είναι απαραίτητη.

Τα κριτήρια εισδοχής είναι:

Επιπλέον Πληροφορίες

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Εκπαιδευτική Ψυχολογία αποτελείται από 27 credits / 90 ECTS.
Η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης είναι τρία ( 3 ) εξάμηνα φοίτησης και η μέγιστη εννέα ( 9 ) εξάμηνα.

Απόκτησε μεταπτυχιακό στη

-630€

Γνώρισε αλλα 30+ Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως UNIC…

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΣΤΗΝ