university.unic-greece

Μεταπτυχιακο εξ αποστασεως στην

2024

Σπουδασε στο κορυφαιο πανεπιστημιο της νοτιας Ευρωπης & αποκτησε πλεονεκτημα στην παγκοσμια αγορα εργασιας!

Προλαβε την θεση σου στο Νο1 μεταπτυχιακο σε συμμετοχες στην Ελλαδα!

Συμπλήρωσε τα στοιχεία σου και ενημερώσου για την προσφορά!

* Συναινώ στο ότι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και οι συνεργάτες του μπορούν να επικοινωνούν μαζί μου σχετικά με υπηρεσίες τους και να επεξεργαστούν για σκοπούς επικοινωνίας τα στοιχεία που παρέχω μέσω αυτού του ιστότοπου. Αντιλαμβάνομαι το γεγονός ότι έχω το δικαίωμα να υποχωρήσω ανά πάσα στιγμή.

Το πρoγραμμα αφορα πολυ περιορισμενες θεσεις & τηρειται αυστηρη σειρα προτεραιοτητας

Το αντικειμενο της Ειδικης Αγωγης

Η Ειδική Αγωγή είναι η πρακτική της εκπαίδευσης μαθητών με τρόπο ο οποίος απευθύνεται στις ατομικές διαφορές και ανάγκες τους.

Στην ιδανική περίπτωση, η διαδικασία αυτή περιλαμβάνει μια εξατομικευμένη έκδοση των διδακτικών διαδικασιών, προσαρμοσμένο εξοπλισμό και υλικό, καθώς και ρυθμίσεις προσβασιμότητας.

Στην Ειδική Αγωγή υπάγονται άτομα και μαθητές:

Αποκτησε μεταπτυχιακο στην

Γιατι να επιλεξεις την Ειδικη Αγωγη ως αντικειμενο

Επιλέγοντας την Ειδική Αγωγή ως αντικείμενο εκπαίδευση και εξειδίκευσης θα έχεις την επάρκεια γνώσεων για την διδασκαλία σε ένα πολύ μεγάλο φάσμα ατόμων αλλά ταυτόχρονα να αναβαθμίσεις την διδακτική διαδικασία ακόμα και σε άτομα που δεν υπάγονται στις κατηγορίες της Ειδική Αγωγής.

Αυτή η επάρκεια έρχεται με μια σειρά πλεονεκτημάτων όπως:

Μέγιστη μοριοδότηση μέσω ΑΣΕΠ

Δυνατότητα απασχόλησης σε πολύ μεγαλύτερο φάσμα διδακτικών θέσεων.

Πλεονέκτημα για την επίτευξη πρόσληψης ή διορισμού σε διδακτικές θέσεις.

Δυνατότητα πρόσληψης ή διορισμού σε διευθυντικές θέσεις.

Δυνατότητα διορισμού σε δημόσιες δομές.

Ανακαλυψε γιατι το προγραμμα του UNIC ειναι το Νο1 σε προτιμηση στην Ελλαδα

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών προσφέρουν αξιολογημένο-πιστοποιημένο πρόγραμμα επιπέδου Master στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.

happy-kids-and-teacher-at-school-1.jpg

Τα σημεια που το κανουν να ξεχωριζει ειναι:

Σε ποιους απευθyνεται;

Το μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στην Ειδική Αγωγή αποτελεί εξαιρετική επιλογή για:

Εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων (προδημοτικής, δημοτικής και μέσης εκπαίδευσης): - Μετάβαση σε διευθυντικές θέσεις σε επίπεδο σχολείου. - Μετάβαση σε διευθυντικές σε επίπεδο υπουργείου. - Ανάπτυξη δεξιοτήτων και αναβάθμιση δυνατότητας διδασκαλίας.

Αδιόριστους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.

Πτυχιούχους σε μη καθηγητικές ειδικότητες.

Αποκτησε μεταπτυχιακο στην

Επιπλeον πληροφορiες

Διαρκεια Σπουδων

Το πρόγραμμα μπορεί να ολοκληρωθεί είτε με πλήρη φοίτηση (τουλάχιστον τέσσερα εξάμηνα) είτε με φοίτηση επί μερικής βάσης. Για την αποφοίτηση από το πρόγραμμα απαιτείται η επιτυχής ολοκλήρωση με ορθή αναλογία υποχρεωτικών και επιλεγομένων μαθημάτων και Πρακτικής Άσκησης.

Προϋποθεσεις συμμετοχης

Γλωσσα Διδασκαλιας

Τα μαθήματα γίνονται στα Ελληνικά. Στο πλαίσιο των μαθημάτων, ωστόσο, χρησιμοπείται και αγγλική βιβλιογραφία.

Πανεπιστημιο Λευκωσιας:

1ο σε Ελλάδα και Κύπρο στις Πανεπιστημιακές Κατατάξεις

ΝΟ1

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται στην πρώτη θέση σε Κύπρο και Ελλάδα μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σύμφωνα με την έκδοση της κατάταξης Times Higher Education (THE) World University Rankings για το 2024.

Στο Πανεπιστήμιο φοιτούν σήμερα περισσότεροι από 12.500 φοιτητές και φοιτήτριες, προερχόμενοι από περισσότερες από 100 χώρες. Είναι, μάλιστα, ενδεικτικό ότι περισσότεροι Έλληνες φοιτητές εμπιστεύονται για τις σπουδές τους το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από κάθε άλλο ίδρυμα του εξωτερικού. Συγκεκριμένα, στο Πανεπιστήμιο φοιτούν σήμερα περισσότεροι από 6,000 Έλληνες φοιτητές, ενώ, από την αρχή της λειτουργίας του, έχουν αποφοιτήσει από το UNIC περισσότεροι από 26,000 φοιτητές από την Ελλάδα.

Κορυφαίες Διακρίσεις

• Tο QS World University Rankings, κατέταξε τα τελευταία δύο χρόνια το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στις θέσεις 106 και 91, στην Περιφέρεια Αναδυόμενης Ευρώπης και Κεντρικής Ασίας (EECA).κλικ εδώ
    • Το Times Higher Education Impact Rankings  (ένα από τα κορυφαία συστήματα αξιολόγησης πανεπιστημίων) τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στην 42η θέση Παγκοσμίως , στη σημαντικότατη κατηγορία της Ποιοτικής Εκπαίδευσης και ανάμεσα στα κορυφαία 301-400 πανεπιστήμια παγκοσμίως με σημαντική ευρύτερη κοινωνική και οικονομική συνεισφορά.

Κορυφαίες Διακρίσεις

ΓνΩρισε αλλα 30+ Μεταπτυχιακα εξ αποστασεως UNIC…

Μεταπτυχιακο εξ αποστασεως στην

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ Eξαμηνο 2024

Προλαβε την θεση σου στο Νο1 μεταπτυχιακο σε συμμετοχες στην Ελλαδα!

Συμπλήρωσε τα στοιχεία σου και ενημερώσου για την προσφορά!